reklama

A už sa to opäť na nás valí.

Čarom predaja majetku podľa inštitútu „prípadu hodného osobitného zreteľa“ je skutočnosť, že vlastník – samospráva – nemusí vyhlásiť na predávaný majetok verejnú súťaž, dobrovoľnú dražbu a na majetok nemusí byť urobený žiadny posudok. To znamená, že poslanci nemôžu ani len tušiť aká je skutočná hodnota predávaného majetku. Logicky sa môžeme domnievať, že tento inštitút je poistkou na zákonný postup v prípadoch, keď sa nemôže postupovať štandardným spôsobom.  Museli by sme dlho premýšľať, aby sme takúto situáciu vôbec namodelovali. V priebehu rokov sa z „prípadu hodného osobitného zreteľa“ stali zadné vrátka. Aby sa vopred určenému záujemcovi dalo niečo rýchlo, zákonne a hlavne potichu predať. O tom, že cena je určená tak ako je „potrebné“ ani nemusíme hovoriť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

História sa v Senici opakuje ako cez kopirák. Prichádza ďalšia repríza overeného systému predaja mestského majetku. Ale tentoraz predsa len trošku vyšperkovaná.

Primátor uverejní na úradnej tabuli šesť riadkový oznam o predaji akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Využije na to inštitút „prípad hodný osobitného zreteľa". V tomto prípade zákon stanovuje len dve podmienky. Oznam o predaji musí byť uverejnený na úradnej tabuli 15 dní pred hlasovaním mestských poslancov. V tomto prípade od 26.1.2011 do 9.2.2011. A druhou podmienkou je aby za predaj hlasovala trojpätinová väčšina prítomných poslancov. V Senici máme v zastupiteľstve 25 poslancov, aby bolo zasadnutie zastupiteľstva uznášania schopné musí byť prítomná ich nadpolovičná väčšina, to znamená 13. Tri pätiny z 13 poslancov je 8 poslancov. 8 poslancov môže v tom najhoršom prípade rozhodnúť o predaji čohokoľvek.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voľná tvorba predkladateľov - primátorov a starostov - pri odôvodňovaní využitia „prípadu hodného osobitného zreteľa" je úžasná. Avšak to čo vymyslel pán Parízek (primátor mesta Senica) je perla. Citujem z materiálu „Návrh na odpredaj akcií mesta Senica v spoločnosti Bratislavská vodárenská spoločnosť a.s.".

„Prevod akcií v zmysle zákona č. 138/1991 Zb. v znení neskorších predpisov §9a, odst. 8, písmeno e, ako prípad hodný osobitného zreteľa z dôvodu zachovania vplyvu regiónu Záhorie v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a.s. pri súčasnom posilnení akcionára mesta Skalica, ktorý je hlavným koordinátorom postupov pri riešení problémov miest a obcí regiónu Záhorie v oblasti verejných vodovodov a kanalizácií."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj keby ste si toto zdôvodnenie prečítali niekoľkokrát, tak v ňom nenájdete žiadnu logiku, žiadny význam, žiadnu ochranu Senice, žiadny záväzok Skalice, že bude v budúcnosti postupovať v našom záujme.

Pán Parízek, aký bude mať Senica vplyv na Skalicu, aby postupovala v našom záujme, keď už nebudeme vlastniť ani jeden kus akcie BVS? Vy to zabezpečíte? Ako?

Dôležitejšia otázka však je. Čo núti Parízka, aby využil tento spôsob predaja?

A najpodstatnejšia. Ako sa zachovajú naši poslanci pri hlasovaní o predaji akcií BVS?

Pavol Kalman

Pavol Kalman

Bloger 
  • Počet článkov:  22
  •  | 
  • Páči sa:  0x

občan Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu