A už sa to opäť na nás valí.

Autor: Pavol Kalman | 5.2.2011 o 20:52 | (upravené 5.2.2011 o 21:21) Karma článku: 9,54 | Prečítané:  999x

Čarom predaja majetku podľa inštitútu  „prípadu hodného osobitného zreteľa“ je skutočnosť, že vlastník – samospráva – nemusí vyhlásiť na predávaný majetok verejnú súťaž, dobrovoľnú dražbu a na majetok nemusí byť urobený žiadny posudok. To znamená, že poslanci nemôžu ani len tušiť aká je skutočná hodnota predávaného majetku. Logicky sa môžeme domnievať, že tento inštitút je poistkou na zákonný postup v prípadoch, keď sa nemôže postupovať štandardným spôsobom.  Museli by sme dlho premýšľať, aby sme takúto situáciu vôbec namodelovali. V priebehu rokov sa z „prípadu hodného osobitného zreteľa“ stali zadné vrátka. Aby sa vopred určenému záujemcovi dalo niečo rýchlo, zákonne a hlavne potichu predať. O tom, že cena je určená tak ako je „potrebné“ ani nemusíme hovoriť.

História sa v Senici opakuje ako cez kopirák. Prichádza ďalšia repríza overeného systému predaja mestského majetku. Ale tentoraz predsa len trošku vyšperkovaná.

Primátor uverejní na úradnej tabuli šesť riadkový oznam o predaji akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Využije na to inštitút „prípad hodný osobitného zreteľa". V tomto prípade zákon stanovuje len dve podmienky. Oznam o predaji musí byť uverejnený na úradnej tabuli 15 dní pred hlasovaním mestských poslancov. V tomto prípade od 26.1.2011 do 9.2.2011. A druhou podmienkou je aby za predaj hlasovala trojpätinová väčšina prítomných poslancov. V Senici máme v zastupiteľstve 25 poslancov, aby bolo zasadnutie zastupiteľstva uznášania schopné musí byť prítomná ich nadpolovičná väčšina, to znamená 13. Tri pätiny z 13 poslancov je 8 poslancov. 8 poslancov môže v tom najhoršom prípade rozhodnúť o predaji čohokoľvek.

Voľná tvorba predkladateľov - primátorov a starostov - pri odôvodňovaní využitia „prípadu hodného osobitného zreteľa"  je úžasná. Avšak to čo vymyslel pán Parízek (primátor mesta Senica) je perla. Citujem z materiálu „Návrh na odpredaj akcií mesta Senica v spoločnosti Bratislavská vodárenská spoločnosť a.s.".

„Prevod akcií v zmysle zákona č. 138/1991 Zb. v znení neskorších predpisov §9a, odst. 8, písmeno e, ako prípad hodný osobitného zreteľa z dôvodu zachovania vplyvu regiónu Záhorie v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a.s. pri súčasnom posilnení akcionára mesta Skalica, ktorý je hlavným koordinátorom postupov pri riešení problémov miest a obcí regiónu Záhorie v oblasti verejných vodovodov a kanalizácií."

Aj keby ste si toto zdôvodnenie prečítali niekoľkokrát, tak v ňom nenájdete žiadnu logiku, žiadny význam, žiadnu ochranu Senice, žiadny záväzok Skalice, že bude v budúcnosti postupovať v našom záujme.

Pán Parízek, aký bude mať Senica vplyv na Skalicu, aby postupovala v našom záujme, keď už nebudeme vlastniť ani jeden kus akcie BVS? Vy to zabezpečíte? Ako?

Dôležitejšia otázka však je. Čo núti Parízka, aby využil  tento spôsob predaja?

A najpodstatnejšia. Ako sa zachovajú naši poslanci pri hlasovaní o predaji akcií BVS?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Obľúbenejší ako Maradona v Neapole nikto nebol. Hamšík dokázal nevídanú vec

Slovák Marek Hamšík vyrovnal klubový rekord Diega Maradonu.

SVET

Brexit pokračuje. Druhá fáza môže skončiť aj referendom

Začínajú najväčšie obchodné rokovania histórie.

ŠPORT

Real Madrid vyhral MS klubov, zapísal sa do histórie

O víťazstve nad Gremiom rozhodol jediný gól Cristiana Ronalda.


Už ste čítali?