Bieda demokracie v Senici.

Autor: Pavol Kalman | 20.2.2011 o 20:02 | (upravené 20.2.2011 o 20:30) Karma článku: 9,89 | Prečítané:  1238x

Platón, jeden z najvýznamnejších gréckych filozofov, poukázal na skutočnosť, že ľudia prirodzene inklinujú ku korupcii. Toto inklinovanie nie je závislé na tom o akú vládu sa jedná – timokratickú, oligarchickú, demokratickú alebo totalitnú. A preto by mala byť vláda prenechaná tým najmúdrejším – filozofom, pretože sú vychovaní k múdrosti, ich dôležitou vlastnosťou je túžba po poznaní, láska k pravde. Oni sa nerozhodujú podľa osobných záujmov, ale podľa záujmov spoločnosti. Takto popísal ideál spravovania vecí verejných a vlády bez korupcie.

Počas tohto týždňa sme sa snažili v Senici bojovať proti predaju akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti a.s., ktoré vlastní naše mesto. Zažili sme prerušenie zasadnutia mestského zastupiteľstva, okrúhly debatný stôl v mestskej televízii, verejné zhromaždenie občanov a napokon pokračovanie zastupiteľstva a odhlasovanie predaja. Mestskí poslanci odhlasovali predaj akcií za 6% ich nominálnej hodnoty, alebo 4% odhadovanej trhovej hodnoty. Mesto predalo akcie o milióny eúr lacnejšie, ako by ich mohlo predať v budúcnosti. Desiatky hlasov ľudí, ktorí prišli na verejné zhromaždenie, stovky ľudí, ktorí sa pridali do skupiny na facebooku a vyjadrili sa proti predaju, nemajú pre senických poslancov žiadnu váhu. Naši poslanci nereprezentujú svojich občanov. Tvária sa, že sa zaujímajú o ich názor, napokon pri hlasovaní ukážu, že nie je vôbec podstatný.

Primátor a poslanci reprezentujú každého občana nášho mesta, majú chrániť naše záujmy, majú zveľaďovať náš spoločný majetok. Napriek tomu nerozhodli v prospech občana. Rozhodli v prospech niekoho, kto nemá s našim mestom nič spoločné. Rozhodli v prospech peňazí a majetku. Ale je zásadný rozdiel ak sú peniaze prostriedkom potrebným na dosiahnutie cieľa, alebo ak sa peniaze stanú cieľom ľudského snaženia.

Za všetky hlasy, ktoré volali po spravodlivosti, po tom aby poslanci brali ohľad na stanovisko občana uvádzam časti príspevkov pani – dôchodkyne z facebookovej stránky nová Senica:

„Odhlasovaný predaj akcií BVS je vrcholom arogancie moci komunálnych politikov. Poslanci sú majiteľmi niekoľkých svedomí. Hlasujú vždy podľa svedomia s „vyššou pridanou hodnotou“. Krehkými mandátmi bezhlavo šermujú aj nad pokladmi, ktoré nám darovala matička Zem – pôdou a vodou. Opäť sa mi raz potvrdilo, že nás budú radniční potrebovať až pred voľbami.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál vraj nesúhlasí s niektorými postojmi predsedu strany Sulíka.

DOMOV

Žena, ktorá močila na Korán, ohrozila bezpečnosť Slovenska

Na videu obvinenej viala v pozadí slovenská vlajka.


Už ste čítali?