Prípad hodný osobitného zreteľa.

Autor: Pavol Kalman | 4.10.2011 o 9:56 | (upravené 4.10.2011 o 10:35) Karma článku: 9,82 | Prečítané:  1762x

Okolo Senice sa už viac ako dva roky motajú podivuhodní ľudia. Vedia všeličo vybaviť, najmä peniaze z euro fondov. Má to samozrejme malý háčik, ak budú peniaze z EÚ fondov, tak nakoniec musia zaparkovať tam kde treba. Mesto bude len ten, kto ich bude oficiálne žiadať.

Mesto Senica vypracovalo projekt „Výstavba strediska na zhodnocovanie plastov“. Projekt bol prerokovaný mestským zastupiteľstvom, dostal všetky potrebné stavebné povolenia a už sme čakali len na tie EÚ fondy. Dňa 29.11.2010 bolo mestu Senica doručené rozhodnutie, ktorým Ministerstvo životného prostredia neschválilo žiadosť Senice o nenávratný finančný príspevok vo výške 95%. Zdalo by sa teda, že projekt končí. Opak bol pravdou. Ihneď na 1. riadnom zasadnutí MsZ konaného dňa 17.2.2011 poslanci schvaľovali okruh zmlúv, ktorými by ešte nepostavenú fabriku mala prevádzkovať a niekedy odkúpiť od mesta spoločnosť Plast Energy. Poslanci samozrejme hlasovali podľa §9a odst. 9 písmeno c – prípad hodný osobitného zreteľa. Poslanecká rozprava bola dlhá, jej prepis si môžete prečítať tu  

Za zmienku stoja záverečné slová zástupcu Plast Energy citujem „...aby poskytol garanciu v podobe ručenia(firma Plast Energy), tak je to ekonomicky tak nerentabilný podnik, pretože by muselo dôjsť k vyčlenenie tak ohromných majetkových, finančných zdrojov, že žiadny podnikateľský subjekt zrejme do niečoho takéhoto by nemohol ísť, dokonca ani tak solídne silné subjekty, ktoré majú takéto majetkové zdroje, tu sa nevyplatí viazať v takomto objeme zdroje kvôli takémuto projektu, bolo by to ekonomicky nezaujímavé, nerentabilné.“ koniec citátu.

 

Takže takúto fabriku je možné prevádzkovať len ak je podporená EÚ fondami vo výške 95% z obstarávacích nákladov plus zadarmo dodávka 4 000 ton plastov od mesta Senica.

20.6.2011 vypísalo Ministerstvo životného prostredia novú výzvu na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok, prioritná os 4, operačný cieľ 4.2 podpora aktivít na zhodnocovanie odpadov. Po oboznámení sa s obsahom výzvy mesto dospelo k názoru, že obsah výzvy nie je kompatibilný s už pripraveným zámerom „Výstavba strediska na zhodnocovanie plastov“. Senica vycúvala z projektu.

 

Napriek tomu Mestská rada v Senici predložila MsZ návrh „Návrh na uzatvorenie nájomnej zmluvy a postúpenie práv stavebníka“. Tento návrh bol odôvodnený tým, že žiadateľ sa vo svojom mene chce uchádzať o poskytnutie nenávratného finančného príspevku na stavbu strediska na zhodnocovanie plastov. Poslanci opäť hlasovali podľa §9a odst. 9 písmeno c – prípad hodný osobitného zreteľa. 15 poslancov za, návrh prešiel.

 

Aký meter používa mesto Senica pri posudzovaní investícií na svojom území?

-         Prevádzkovateľ verejne vyhlási, že investícia tohto typu je možná len ak je podporená vo výške 95% z verejných zdrojov a samospráva bude dodávať ročne 4 000 ton vstupnej suroviny zdarma. Za iných podmienok je neefektívna.

-         Mesto vyhodnotí novú výzvu ako nepriechodnú, inými slovami, jej obsah nie je možné aplikovať na už vypracovaný projekt.

-         Napriek tomu postúpime „práva stavebníka“ na ďalší subjekt, aby „skúsil šťastie“ a uchádzal sa v už vypísanej výzve o nenávratný finančný príspevok. Tentoraz už bez mesta. Pán primátor a páni poslanci, čo sa zmenilo, že zrazu je tento projekt ekonomicky efektívny? Kto koho klame?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?